Maryla Cuthbert - charakterystyka
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maryla Cuthbert była około pięćdziesięcioletnią starą panną, mieszkającą na Zielonym Wzgórzu z bratem. Była to kobieta wysoka i szczupła, o nieco kanciastej budowie ciała. Ciemne włosy o niewielu siwych pasmach upinała w gruby węzeł. W sposobie bycia sprawiała wrażenie osoby o niezbyt szerokim światopoglądzie i bardzo wymagającej, jednakże cechowało ją utajone poczucie humoru.

Maryla była kobietą o silnym charakterze, surową, lecz sprawiedliwą. Wychowana w poczuciu obowiązku, wymagała tego samego od innych. Była nieco apodyktyczna, lecz nie pozbawiona czułości i zdolna do uczuć, których istnienia sama w sobie nie podejrzewała. Przed pojawieniem się Ani na Zielonym Wzgórzu wiodła uporządkowane życie wzorowej gospodyni. Opieka nad dziewczynką zmieniła Marylę. Kobieta stała się bardziej wyrozumiała, wesoła i uświadomiła sobie, czym jest szczęśliwy dom, wypełniony radością dziecka. Osiągnięcia Ani napawały ją dumą, choć rzadko otwarcie chwaliła dziewczynkę, uważając, że w ten sposób nie rozwinie w niej próżności. Ania zastąpiła jej własne dziecko i pokochała ją miłością macierzyńską.

Maryla była również doskonałą obserwatorką otaczającego ją świata, lecz, nieskora do zwierzeń, rzadko wypowiadała swoje opinie. Ogromnym szacunkiem darzyła Mateusza. W powieści Lucy Maud Montgomery to postać pozytywna, wzbudzająca szczerą sympatię i zdumiewająca trafnym poczuciem humoru.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Niezwykły świat Ani – „Ania z Zielonego Wzgórza” jako powieść o bezdrożach wyobraźni
2  Opisy przyrody w „Ani z Zielonego Wzgórza”
3  Lucy Maud Montgomery - biografiaKomentarze
artykuł / utwór: Maryla Cuthbert - charakterystyka
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: