Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Problematyka Ani z Zielonego Wzgórza

Powieść Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” można określić mianem powieści obyczajowo-społecznej. Pisarka ukazała życie mieszkańców małej miejscowości Avonlea na Wyspie Księcia Edwarda pod koniec XIX wieku. Książka wprowadza czytelnika w sielankowy świat, w którym życie upływa spokojnie, a bohaterów łączą przyjacielskie relacje i chęć niesienia wzajemnej pomocy.

Autorka poruszyła także istotną kwestię znaczenia rodziny w życiu każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Główna bohaterka utworu, Ania Shirley, jest sierotą, której nikt nigdy nie chciał i która do jedenastego roku życia wiodła smutne życie, marząc o prawdziwym domu. Dorastała bez miłości i bliskich sobie ludzi, pracując na swoje utrzymanie. Dzięki pomyłce trafiła na Zielone Wzgórze, do Maryli i Mateusza Cuthbertów. Podstarzałe rodzeństwo do czasu pojawienia się Ani w ich domu wiodło spokojne i ustabilizowane, lecz jednocześnie samotne życie. Chęć adopcji chłopca wynikała w dużej mierze z faktu, że Mateusz z biegiem czasu potrzebował kogoś do pomocy w prowadzeniu gospodarstwa. Zamiast chłopca otrzymali z sierocińca dziewczynkę. Bezdomna i zagubiona Ania szybko zdobyła sympatię Mateusza, a Maryla poczuła się zobowiązana do tego, aby poświęcić się wychowywaniu „małej poganki”, jak określiła Anię. Niefortunna pomyłka okazała się szczęśliwym zbiegiem okoliczności dla tych trojga ludzi, którzy tak naprawdę potrzebowali się wzajemnie. Dzięki radości życia Ani życie Maryli i Mateusza nabrało barw. Cuthbertowie nauczyli się kochać dziewczynkę, która z kolei zyskała prawdziwy i szczęśliwy dom. Ania, otoczona miłością, mogła realizować swoje marzenia i ambicje, i wyrosła na odpowiedzialną i zdolną do poświęceń dziewczynę.
Przykład Ani Shirley poświadcza jak ważną rolę w życiu człowieka pełni rodzina. Dom, w którym panuje miłość i wzajemny szacunek, jest domem szczęśliwym, a kochający się członkowie rodziny stanowią dla siebie wsparcie w każdej sytuacji.

On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Problematyka Ani z Zielonego Wzgórza

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Ania z Zielonego Wzgórza - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies