Wartości artystyczne „Ani z Zielonego Wzgórza”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery to opowieść o rudowłosej sierocie, która odnajduje upragniony dom i zyskuje rodzinę dzięki niefortunnej pomyłce. Fabuła książki jest dość schematyczna i charakterystyczna dla twórczości kanadyjskiej pisarki, lecz powieść – pomimo upływu lat od pierwszego wydania – cieszy się popularnością i zyskuje kolejne pokolenia głównie czytelniczek. O jej walorach artystycznych decyduje kilka czynników.

Niewątpliwym walorem powieści jest wartka i wciągająca akcja, obejmująca kilka lat z życia głównej bohaterki, pełna nieoczekiwanych zwrotów i płynnie prowadzona narracja. Narrator jest tu wszechobecny i wszechwiedzący, lecz Lucy Maud Montgomery niedostrzegalnie zmienia jego punkt widzenia. W wielu sytuacjach narrator zaczyna postrzegać świat oczami Ani Shirley, co pozwala mu na ukazanie jej wrażliwości na piękno otaczającego ją świata. To z jej perspektywy postrzegane są wszystkie opisy przyrody, a narrator wówczas uwagę na jej odczuciach i emocjach.

O wartościach artystycznych powieści decydują również kreacje głównych bohaterów, a zwłaszcza Ani, Maryli Cuthbert i jej brata Mateusza. Lucy Maud Montgomery nakreśliła wspaniałe sylwetki bohaterów, ukazując przemianę Ani z nieroztropnego dziecka w dojrzałą emocjonalnie i odpowiedzialną dziewczynę. We wzruszający sposób przedstawiła również zmiany zachodzące w życiu i życiowej postawie jej opiekunów, których egzystencja odmienia się po przybyciu Ani na Zielone Wzgórze. Bohaterowie pisarki są realni, nie są wyidealizowani, mają swoje słabości i wady jak każdy normalny człowiek.

Atutem powieści „Ania z Zielonego Wzgórza” jest również język – prosty, lecz niezwykle obrazowy, plastyczny, bogaty w środki stylistyczne, co szczególnie uwidacznia się we wspomnianych już opisach przyrody. Pisarka oddaje piękno świata, nasycając go barwami, dźwiękami i wyobraźnią swojej bohaterki. Dodatkowo potrafi doskonale operować środkami, wpływającymi na odbiór dzieła i potęgującymi doznania czytelnika. Utwór nasycony jest humorem, a książka nie tylko bawi czytelnika, ale również wzrusza.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to powieść przede wszystkim dla dziewcząt, która wzrusza, bawi i wzbudza wiele pozytywnych emocji. O jej wartościach artystycznych świadczy również to, że czytelniczki chętnie sięgają po nią wiele razy, na nowo odkrywając świat rudowłosej dziewczynki, której największym pragnieniem było posiadanie prawdziwego domu i swojego miejsca w świecie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”
3  Charakterystyka GilbertaKomentarze
artykuł / utwór: Wartości artystyczne „Ani z Zielonego Wzgórza”    Tagi: