Geneza powieści Lucy Maud Montgomery - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Ania z Zielonego Wzgórza” ukazała się drukiem w 1908 roku i szybko zdobyła uznanie czytelników. Maud, zaskoczona sukcesem powieści, otwarcie przyznawała się do niedociągnięć fabuły: Mam wrażenie, że wszystko jest w porządku, ale jestem tak zmęczona tą bohaterką, że nie potrafię dostrzec w niej i w samej książce niczego dobrego. Trudno mi uwierzyć w pochwały, które wciąż słyszę. Pomimo takiego nastawienia zasiadła do pisania kolejnego tomu opowieści o rudowłosej Ani Shirley.

Pisarce często zadawano pytania, czy Ania i inni bohaterowie powieści mają swoje realne wzorce. Choć sama główna bohaterka utworu jest postacią jak najbardziej wykreowaną przez autorkę, to w „Ani z Zielonego Wzgórza” można odnaleźć pewne zdarzenia z życia Lucy Maud Montgomery lub cechy bliskich jej osób, w które wyposażyła swoje postaci. Nadając rysy Ani Shirley pisarka wspominała o zdjęciu Evelyn Nesbit, które było jej natchnieniem podczas pracy nad powieścią.

„Ania z Zielonego Wzgórza” została przetłumaczona na piętnaście języków, między innymi na: francuski, hiszpański, włoski, duński, fiński, szwedzki, norweski, holenderski, polski, japoński, islandzki i na język Braille'a (w wersji angielskiej). Rudowłosa Ania Shirley podbiła serca czytelników na całym świecie, o czym mogła przekonać się Montgomery, kiedy zaczęły napływać do niej listy z różnych krajów.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Problematyka Ani z Zielonego Wzgórza
3  Ekranizacje powieści Lucy Maud MontgomeryKomentarze: Geneza powieści Lucy Maud Montgomery

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2009-08-10 16:58:01

Po oglądnięciu filmu "Ania z Zielonego Wzgórza" postanowiłam przeczytać książkę aby dowiedzieć się więcej o losach rudowłosej Anny.Powieść jest bardzo wartościowa i pouczająca.
Streszczenia książek
Tagi: