Mateusz Cuthbert - charakterystyka
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mateusz Cuthbert był sześćdziesięcioletnim kawalerem o nieco dziwacznej powierzchowności i niezgrabnej figurze. Miał długie, popielatosiwe włosy, sięgające zgarbionych pleców i gęstą, ciemną brodę, którą zapuścił, mając dwadzieścia lat. W Avonlea uchodził za dziwaka i samotnika, lecz ludzie cenili go za gospodarność i darzyli go powszechnym szacunkiem. Z natury małomówny i nieśmiały, obawiał się towarzystwa kobiet. W rzeczywistości był szczery o dobroduszny. To właśnie on zapragnął zatrzymać Anię na Zielonym Wzgórzu, przekonany, że są potrzebni dziecku, którego nikt nie chciał. Dziewczynkę obdarzył miłością bezwzględną i zawsze okazywał jej wyrozumiałość. Uważał, że to Opatrzność zesłała im Anię, ponieważ potrzebowali kogoś, kto wypełniłby ich samotne życie. Starał się nie ingerować w wychowywanie dziewczynki, zgodnie ze złożoną siostrze obietnicą, lecz rozpieszczał Anię drobnymi prezentami, kupowanymi z miłością.


Warning: strpos(): Offset not contained in string in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 696
Mateusz jest postacią niezwykle pozytywną, wzbudzającą sympatię i szacunek. Ania odnalazła w nim pokrewną duszę, a czytelnik wspaniałego człowieka o dobrym sercu.
  Dowiedz się więcej
1  Problematyka Ani z Zielonego Wzgórza
2  Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”
3  Geneza powieści Lucy Maud MontgomeryKomentarze
artykuł / utwór: Mateusz Cuthbert - charakterystyka


  • Mateusz Cuthbert był sześćdziesięcioletnim kawalerem o nieco dziwacznej powierzchowności i niezgrabnej figurze. Miał długie, popielatosiwe włosy, sięgające zgarbionych pleców i gęstą, ciemną brodę, którą zapuścił, mając dwadzieścia lat. W Avonlea uchodził za dziwaka i samotnika, lecz ludzie cenili go za gospodarność i darzyli go powszechnym szacunkiem. Z natury małomówny i nieśmiały, obawiał się towarzystwa kobiet. W rzeczywistości był szczery o dobroduszny. To właśnie on zapragnął zatrzymać Anię na Zielonym Wzgórzu, przekonany, że są potrzebni dziecku, którego nikt nie chciał. Dziewczynkę obdarzył miłością bezwzględną i zawsze okazywał jej wyrozumiałość. Uważał, że to Opatrzność zesłała im Anię, ponieważ potrzebowali kogoś, kto wypełniłby ich samotne życie. Starał się nie ingerować w wychowywanie dziewczynki, zgodnie ze złożoną siostrze obietnicą, lecz rozpieszczał Anię drobnymi prezentami, kupowanymi z miłością.
    Mateusz Cuthbert był sześćdziesięcioletn (gkkkkgd {at} wp.pl)

  • moim zdanie mateusz jest bardzo fajny i co z tego że bał sie przebywać w kobiecym towarzystwie ale to że bardzo kochał Anie.Umarł dlatego że usłuszał od piorta że w banku odkładał pieniądzi na kształcenie Ani zbankrutował Ania nic o tym nie wiedziała . Ania kochała go bo od początku okazał jej swoje całe serce . Mateusz nie uważał że Ania jest z domu sierot tylko że jest jego.
    martyna (jwmdom {at} neostradapl.)

Tagi: