Charakterystyka Gilberta
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gilbert Blythe jest drugoplanowym bohaterem powieści Lucy Maud Montgomery: „Ania z Zielonego Wzgórza”. Czytelnik poznaje go jako czternastoletniego chłopca, który po czterech latach pobytu z chorym ojcem w Albercie, wraca do Avonlea.

Gilbert jest wysokim, smukłym chłopcem o czarnych, kędzierzawych włosach, figlarnych, ciemnych oczach i wesołym uśmiechu. Ze względu na pobyt w Albercie nie uczęszczał do szkoły i dlatego musi uczyć się z młodszymi od siebie dziećmi, lecz szybko nadrabia zaległości w nauce. Jako uczeń jest zdolny, ambitny i wielokrotnie zdobywa tytuł najlepszego ucznia w klasie. Jest nieco zarozumiały, ponieważ ma świadomość, że podoba się dziewczętom i nie może zrozumieć, dlaczego Ania nie zwraca na niego uwagi. Nieopatrznie nazywa ją „Marchewką”, pragnąc, aby spojrzała na niego, za co dziewczynka rozbija mu na głowie tabliczkę i przestaje się do niego odzywać. Gilbert stara się wziąć na siebie odpowiedzialność za jej zachowanie, lecz Ania nie potrafi wybaczyć mu tego, że zranił jej uczucia. Jest nieco zuchwały, dumny i uparty – z czasem, widząc nieustępliwość dziewczynki, traktuje ją grzecznie, ale nie zabiega już tak usilnie o jej względy.

Nieodwzajemniona miłość do Ani sprawia, że Gilbert dojrzewa emocjonalnie i pragnie zyskać jej sympatię. Dziewczynka pozostaje jednak nieugięta, przez co chłopiec zaczyna rywalizować z nią w nauce w szkole w Avonlea i podczas nauki w seminarium. Jest ambitny i wytrwale dąży do postawionego sobie celu – aby w przyszłości zostać lekarzem. Wyrasta na przystojnego młodzieńca, o dobrym i szlachetnym sercu, który potrafi w imię uczuć do Ani zrezygnować z posady nauczyciela w Avonlea, umożliwiając dziewczynie pozostanie na Zielonym Wzgórzu po śmierci Mateusza. Dzięki temu zyskuje jej przyjaźń i nadzieję na to, że w przyszłości odwzajemni ona jego uczucia.

Gilbert Blythe jest bohaterem pozytywnym, wzbudzającym sympatię czytelnika. Dzięki szlachetności i umiejętności poświęcenia własnego dobra w imię miłości, zyskuje wdzięczność Ani, stając się jej przyjacielem.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Wartości artystyczne „Ani z Zielonego Wzgórza”
2  Ania... z przymrużeniem oka
3  Lucy Maud Montgomery - biografiaKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka Gilberta
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: